събота, 27 март 2021 г.

Водопадите на Беласица и връх Тумба.







           Беласица се издига като внушителна стена в посока изток-запад. Планинското било е тясно и остро. Южните склонове са скалисти, стръмни и слабо залесени . Северните склонове са гористи, прорязани от дълбоки дерета, в които ревят буйни потоци и да скачат тайни водопади. Това е Подгорието. Из него са разположени 14 села, седем от които са в България. Над тях от планината се "източват" двадесетина реки с безброй потоци. Почти на всеки от тях има много водопади, накои все още неоткрити. Спокойно можем да наречем Беласица "Планината на водопадите".

          По време на нашето приключение ще посетим голяма част от тях. Събираме се в събота на 12 юни в 09.45 часа на центъра на село Камена. В 10.00 часа потегляме сред гората по река Камешница. Там ще посетим Срамежливеца, Чатала, Реснача и Харамийския.
























         Това ще ни отнеме около 3 часа. След вкусен обяд при нашите домакини ще продължим пътешествието си през водопадите Яворнишки водопад, Ключките водопади,разположени на река Липница и водопад Мангъро на река Ремешница. 








                 Втората част от деня ще отнеме около 4 часа. Денят ще бъде динамичен и изпълнен с много емоции. Очакват ни стръмни изкачвания и спускание по техничен терен.



               Вечерта ще разпуснем в уютно място за да съберем сили за следващия ден. Гостоприемните домакини ще се погрижат за нашия комфорт. В ранното утро на 6 юни /неделя/ се отправяме към връх Тумба. По пътя си ще посетим с водопад Дабица на река Свиговица и тайните водопади по реките Габренско дере и Старио гьол. 

          Връх Тумба се издига на главното планинско било с височина 1880 м. На върха се пресичат държавните граници между България, Гърция и северна Македония. Това е най-западната точка на българската част от Беласица, там се намира гранична пирамида №1. Преходът ще отнеме около 8-10 часа по удобни пътеки с обща положителна и отрицателна денивелация - 1400 м. Очаквано отпътуване около 18.00 часа




Цена: 60 лв.
Цената включва организационна такса и планински водач
Цената не включва храна, алкохол, безалкохолни, лична екипировка, нощувка, транспорт, входни такси за музеи и съоръжения, както и услуги които не са споменати като включени
Цена на нощувка: 25-30 лв. /заплаща се в мястото на настаняване/
*Забележка: Според моментните метеорологични условия и нивото на подготовка на туристите е възможно маршрутът да бъде адаптиран на място
Всеки учасник в прехода идва на собствена отговорност и сам отговаря за своята психо-физическа кондиция.
Група: минимум пет /5/, максимум осем /8/ участника
Краен срок за заявяване на участие: 04.06.2021г.
Организатор:
Димитър Димитров - планински водач В-00255
застраховка професионална отговорност: 086001000001346
За записване:
тел. 0889 123 347
dimitar.jordanov67@gmail.com
Заплащане за участие чрез банков превод на: IBAN:BG73ESPY40040015153819
BIC: ESPYBGS1
Титуляр: Димитър Димитров - планински водач
или
REVOLUT:
IBAN:LT61 3250 0406 3423 9968
BIC: REVOLT21
Dimitar Dimitrov

**Забележка: Моля в банковия документ изписвайте "такса планински водач"

***Забележка: При предварителна заявка на участници, би могло да се организира споделен транспорт до село Камена и обратно на стойност около 20 лв.


понеделник, 15 март 2021 г.

ИЗВОРИТЕ НА АРДА И ВРЪХ ЦИГАНСКО ГРАДИЩЕ

        Ардински дял /Кула/ е рид в Западни Родопи между най-горното течение на река Арда и долното течение на река Места. Билните части са тесни с изолирани възвишения. Най-високата точка е връх Циганско градище/1827м./ . От този рид води началото си река Арда.

           Приключението ни ще започне на 22.05.2021г. /събота/ в 09.45 часа от с. Арда /област Смолян/. В първият ден ни очаква посещение до изворите на Арда и Ардин връх.


         

 

          Арда е най-голямата река в Родопите и една от най-големите в южна България. Водите ѝ минават през 3 язовира, образуват безброй меандри и каньони и мият основите на няколко впечатляващи каменни моста. Река Арда е била важна за региона още от дълбока древност. Бреговете ѝ са били предпочитано място за създаване на селища. На всяко баирче покрай реката е имало крепости и наблюдателници, много от които са запазени и то днешно време: КошницаКривус, Патмос, Голобрад, Вишеград и Монек, Ефраим, Родостица и др.

 



           Преходът ще отнеме около 4-5 часа в красива горска местност по добре оформени пътеки. До Ардин връх ще се изкашим около 750 м. Ардин връх (1731м) е най-високият връх в горното поречие на река Арда .От Ардин връх при ясно време се вижда Бяло море.