вторник, 22 февруари 2022 г.

Билото на Беласица

 


          Беласица (изписване до 1945 годинаБѣласица; на гръцкиΚερκίνη, Керк̀ини, Μπέλλες или Μπέλες, Б̀елес) е планина в областта Македония. Тя е част от Осоговско-Беласишката планинска група. Понастоящем е поделена между Гърция (около 45%), Северна Македония (около 35%) и България (около 20%). Общата площ на планината е 670 km2.[1]Планината се простира в посока изток-запад, като дължината ѝ е 63 km, а средната ширина 7 – 9 km. На север граничи със Струмишкото и Санданско-Петричкото поле, които я отделят от планината Огражден. На изток с Рупелският пролом на река Струма я отделя от Сенгелска планина, а на запад Костуринската седловина (482 m) и проломът на река Тракийна (десен приток на река Струмешница) в Северна Македония – от планините Смърдеш и Плавуш. На юг се спуска стръмно към Сярското поле, а седловина Дова тепе (306 m) я отделя от Круша планина.Гледана от север от долината на река Струмешница или от юг от Сярското поле, Беласица се издига като внушителна стена. Планинското било е тясно, остро, на места скалисто или покрито с пасища. Южните склонове са скалисти, стръмни и слабо залесени, докато северните са гористи, прорязани от много дълбоки долове и буйни реки и потоци с малки водопади. Най-високата точка на Беласица е връх Радомир (2029,2 m). Други високи върхове са: Конгур или Голям Конгур (1951,3 m), Пункова скала (1973,9 m), Дебело бърдо (1950,6 m), Лозен (1897,6 m) и Тумба (1880,3 m), при който се събират границите на държавите БългарияГърция и Северна Македония. От всички върхове на билото се откриват чудесни панорамни гледки. През планината преминават няколко прохода, най-важният от които е Демир капия (1686 m). В миналото те са имали местно значение, но сега поради граничното положение на планината са неизползваеми.

          Флората на Беласица е съставена от около 1200 растителни вида, което представлява приблизително 1/3 от флората на България. В българския участък на планината са установени 102 вида с високо консервационно значение, от които 24 вида са защитени от Закона за биологичното разнообразие, 25 са балкански ендемити, 2 – български, 38 вида са включени в Червената книга на България, а 29 са защитени от Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES). Сред редките растителни видове тук са френска жълтица, планинско подрумиче, стоянова теменуга, дилянова мишовка и други.

Голямото богатство на Беласица са широколистните гори и особено питомният кестен, който вирее изключително на север от главното било до към 900 – 1000 m. Кестените оформят горски пояс по планинския склон с дължина около 45 km. Те обикновено са смесени с гори от бук. Над тях е разположен буковият пояс, до около 1700 m. Дъбът също е разпространен в ниските части. Характерно за Беласица е пълното отсъствие на иглолистен пояс. Рядко се среща ела и бял бор. В субалпийския пояс на планината растат нискостеблена хвойна и боровинки. Има и множество пасища.

Безгръбначната фауна е изключително богата на видове. Установени са 36 ендемитни, 44 редки и 3 реликтни вида. Беласица дава убежище и на множество гръбначни животни – 8 вида земноводни, 15 вида влечуги, 120 вида птици и над 50 вида бозайници.

Югозападно от Петрич на площ от 1312 хектара е разположен резерват Конгура в който са запазени естествени екосистеми от бук и питомен кестен.

          В четвъртък /05.05.2022г./ след края на работния ден се придвижваме на юг. Целта ни е да достигнем с. Самуилово, където при гостоприемния домакин Вальо Янкиш ще нощуваме. Край вкусни гозби и подгорско вино ще обсъдим предстоящите дни. 

          В ранно утро на 06.05.2022г. /петък/ поемаме към билото на планината. Ще достигнем местността "щаба", от където ще хванем билната пътека. Пред нас се изправя връх Лозен/1898м./. Издига се на главното планинско било, западно от връх Радомир и източно от връх Тумба. На север от Лозен се отделя късият рид Мангърско. Има трапецовидна форма и стръмни склонове. Изграден е от метаморфни скали. Почвите се планинско-ливадни. Билото е обрасло със субалпийска тревна растителност, а северните склонове - с вековни букови гори. По билото му минава държавната граница между България и Гърция. На около 150 метра югоизточно от върха се намира гранична пирамида №11

          Продължаваме към връх Карталкая /1815м./. След него идва прохода Демир капия, известен със своето историческо значение. От него ще се спуснем към хижа Лопово за нощувка. Продължителността на прехода е 6-8 часа с денивелация +1500/-600.

          На 07.05.2022г. /събота/ се изкачваме отново на Билото за да продължим към връх Радомир. Радомир (до 29 юни 1942 г. Калабак, на гръцкиΚαλαμπάκα, Калабака) е най-високият връх на планината Беласица (2029 метра н.в.) в България.Издига се на главното планинско било, западно от връх Дебело бърдо и източно от връх Лозен. Има пирамидална форма с много стръмни западни и южни склонове. Изграден е от метаморфни скали. Почвите са планинско-ливадни и кафяви горски. Обрасъл е със субалпийска тревна растителност. По билото му минава държавната граница между България и Гърция. Върхът е маркиран с гранична пирамида №24. Връх Радомир е включен в инициативата на БТС „Покорител на 10-те планински първенци“. Печат има в хижите Конгур и Лопово. 


          След него се нареждат връх  Дебело бърдо/1951м./, връх Пункова скала /1974м./ и връх Конгур/1951м./. След него ще се спуснем към едноименната хижа Конгуро за ночувка. Продължителност 5-6 часа, денивелация +700/-800.

          За последният ден не ни остава нищо друго, освен да се спуснем в Петрич и да се потопим в живителните минерални води на Рупите.


Цена: 120 лв.

Цената включва организационна такса и планински водач

Цената не включва храна, алкохол, безалкохолни, лична екипировка, нощувка, транспорт, входни такси за музеи и съоръжения, както и услуги които не са споменати като включени
Цена на нощувките: около 60 лв. /заплаща се в мястото на настаняване/
*Забележка: Според моментните метеорологични условия и нивото на подготовка на туристите е възможно маршрутът да бъде адаптиран на място
Всеки учасник в прехода идва на собствена отговорност и сам отговаря за своята психо-физическа кондиция.
Група: минимум три /3/, максимум шест /6/ участника
Краен срок за заявяване на участие: 30.04.2022г. срещу заплащане на 50лв. капаро 
Организатор:
Димитър Димитров - планински водач В-00255
застраховка професионална отговорност: 086001000001582
За записване:
тел. 0889 123 347
dimitar.jordanov67@gmail.com
Заплащане за участие чрез банков превод на: 
IBAN:LT61 3250 0406 3423 9968

BIC: REVOLT21

Dimitar Dimitrov

**Забележка: Моля в банковия документ изписвайте "такса планински водач"

Цена на споделен транспорт: 50 лв.

Обща стойност: 230 лв.


Масивът Триглав. Връх Кадемлия

 


         Масивът Триглав е южен "израстък" от главното Старопланинско било, с което е свързан чрез седловината Чимколиба. Името му идва от трите ясно изразени негови върха - Голям Кадемлия, Пиргос и Зли връх (Мазалат). Вр. Голям Кадемлия (2276 м) е вторият по височина връх в Стара планина и е "барометър" за живеещите из Казанлъшкото поле - когато мъгла обгърне темето му се знае, че ще вали. А това е своеобразен "късмет" (тур. – "кадем"). През 1942 г. кабинетни географи, непознаващи особеностите на местността, решават да прекръстят двуглавия вр. Кадемлия (Малък и Голям) на вр. Триглав. Името не се налага, но остава като наименование на масива, който от много места (напр. от хижа "Мазалат") се вижда като "триглав".



          Потегляме на 30.04.2022г. /събота/ в 7.15 часа пред Централна ЖП гара. Пътуваме около 200км. до с. Тъжа от където ще започне прехода ни до хижа Соколна. Очакват ни 10км. разстояние и 800м. положителна денивелация, които ще изминем за около 3 часа.


          На следното утро /неделя 01.05.2022г./ поемаме към Масива Триглав и връх Голям Кадемлия /2276м./. Очакват ни 18км. с 900м. положителна денивелация. Ще ги преодолеем за 8-10 часа. През цялото време ще се наслаждаваме на прелестни картини от Централен Балкан, а вечерта ще се радваме на ненадминато гостоприемство в хижа Мандрата, прославена със своите кулинарни специалитети.

          В понеделник сутрин /02.05.2022г./ тръгваме обратно към с. Тъжа. Предстоят ни 20км. постепенно спускане с 990м. отрицателна денивелация. По пътя ще посетим спиращото дъха Кадемлийско пръскало


         
Кадемлийският водопад се намира в Централен Балкан на река Кадемлийска, десен приток на река Тъжа. Разположен е в подножието на връх Триглав, Средна Стара планина, на височина 1500м. Височината на водния пад е 70м. Мощната водна струя пада от венец от отвесни скали в огромни блокажи. Под "Кадемлия" има буен карстов извор и малка пещера, в която до късно през лятото се запазва лед. Кадемлийското пръскало е страшно красив водопад през всеки сезон, а същевременно и много лесно достъпен. След него ни предстои да се насладим и на Бабското пръскало.




          Бабското пръскало е водопад, разположен на територията на Национален парк Централен Балкан. Водопадът е едно от по-ниските пръскала в района, но въпреки това е основен туристически обект. Височината на Бабското пръскало е 54 метра. Продължаваме към с. Тъжа, за да отпътуваме.

Цена: 90 лв.

Цената включва организационна такса и планински водач

Цената не включва храна, алкохол, безалкохолни, лична екипировка, нощувка, транспорт, входни такси за музеи и съоръжения, както и услуги които не са споменати като включени
Цена на нощувка: около 40 лв. /заплаща се в мястото на настаняване/
*Забележка: Според моментните метеорологични условия и нивото на подготовка на туристите е възможно маршрутът да бъде адаптиран на място
Всеки учасник в прехода идва на собствена отговорност и сам отговаря за своята психо-физическа кондиция.
Група: минимум пет /5/, максимум осем /8/ участника
Краен срок за заявяване на участие: 20.04.2022г. срещу заплащане на 50лв. капаро 
Организатор:
Димитър Димитров - планински водач В-00255
застраховка професионална отговорност: 086001000001582
За записване:
тел. 0889 123 347
dimitar.jordanov67@gmail.com
Заплащане за участие чрез банков превод на: 
IBAN:LT61 3250 0406 3423 9968

BIC: REVOLT21

Dimitar Dimitrov

**Забележка: Моля в банковия документ изписвайте "такса планински водач"

Цена на споделен транспорт: 50 лв.

Обща стойност: 180 лв.


петък, 11 февруари 2022 г.

Историята на едно родопско кътче от античността до днес

 


          Този "специален" уикенд ще бъде изпълнен с културно исторически обекти от древността до наше време. Няма да се претоварваме физически, но за сметка на това ще научим много тайни за едно родопско кътче. Ще видим много непопулярни туристически обекти и не на последно място ще гостуване в "къща  за приятели", където всеки ще може да развихри своя кулинарен талант. 


Тръгване в 08.00 часа на 12.03.2022 г.  /събота/ пред Централна ЖП гара.  Отпътуваме посока Доспат.

 


    Ще обиколим всички интересни места в района.  Природни, исторически, археологически и етнографски забележителности 







          Очаквани една лежерна екскурзия наситена с емоции и изненади. 

Цена: 80 лв.

Цената включва организационна такса и планински водач

Цената не включва храна, алкохол, безалкохолни, лична екипировка, нощувка, транспорт, входни такси за музеи и съоръжения, както и услуги които не са споменати като включени
Цена на нощувка: 25-30 лв. /заплаща се в мястото на настаняване/
*Забележка: Според моментните метеорологични условия и нивото на подготовка на туристите е възможно маршрутът да бъде адаптиран на място
Всеки учасник в прехода идва на собствена отговорност и сам отговаря за своята психо-физическа кондиция.
Група: минимум пет /5/, максимум осем /8/ участника
Краен срок за заявяване на участие: 05.03.2022г. срещу заплащане на 50лв. капаро 
Организатор:
Димитър Димитров - планински водач В-00255
застраховка професионална отговорност: 086001000001346
За записване:
тел. 0889 123 347
dimitar.jordanov67@gmail.com
Заплащане за участие чрез банков превод на: 
IBAN:LT61 3250 0406 3423 9968

BIC: REVOLT21

Dimitar Dimitrov

**Забележка: Моля в банковия документ изписвайте "такса планински водач"

Цена на споделен транспорт: 60 лв.

Обща стойност: 170 лв.





  


вторник, 8 февруари 2022 г.

Зимно предизвикателство в Рила

 


          Един незабравим уикенд в зимна Рила.  Ще изкачим рядко посещаван връх: Ашикларски връх, който предлага магична гледка към цяла Северозападна Рила и ще се потопим в уюта на най-модерната Рилска хижа. 

          Приключението започва в 07.15 часа пред Централна ЖП гара на 05.03.2022г/събота/. Отпътуваме за Ресиловския манастир "Покров Богородичен".



          От там поемаме към хотел Отовица, където любезните домакини ще задоволят всички наши планинарски "капризи".





        Всъщност, това е само "аклиматизацията", предизвикателството започва на следното утро.  Около 900м. Денивелация в сняг и лед. Усилието винаги е възнаградено...
освен...
ако няма мъгла...
на дори тогава си заслужава да извърши пътя до среща, която не очакваш, но заслужаваш. 


Цена: 80 лв.

Цената включва организационна такса и планински водач

Цената не включва храна, алкохол, безалкохолни, лична екипировка, нощувка, транспорт, входни такси за музеи и съоръжения, както и услуги които не са споменати като включени
Цена на нощувка: 25-30 лв. /заплаща се в мястото на настаняване/
*Забележка: Според моментните метеорологични условия и нивото на подготовка на туристите е възможно маршрутът да бъде адаптиран на място
Всеки учасник в прехода идва на собствена отговорност и сам отговаря за своята психо-физическа кондиция.
Група: минимум пет /5/, максимум осем /8/ участника
Краен срок за заявяване на участие: 27.02.2022г. срещу заплащане на 50лв. капаро 
Организатор:
Димитър Димитров - планински водач В-00255
застраховка професионална отговорност: 086001000001346
За записване:
тел. 0889 123 347
dimitar.jordanov67@gmail.com
Заплащане за участие чрез банков превод на: 
IBAN:LT61 3250 0406 3423 9968

BIC: REVOLT21

Dimitar Dimitrov

**Забележка: Моля в банковия документ изписвайте "такса планински водач"

Цена на споделен транспорт: 50 лв.

Обща стойност: 150 лв.