сряда, 2 март 2016 г.

Джерман


        Джерман е „най-силната“  река в северо-западна Рила. На всеки природолюбител са известни изворите и, Седемте рилски езера. Доста хора познават долното течение, през Сапарева баня, Горно поле, Дупница и заустването в Струма. За мен поне, винаги е било любопитно да се потопя в просеката между Бойов рид и Джуганица, за да „изходя“ планинското корито на Джермана. То започва като широка кутловина над кв. Гюргево на Сапарева баня,старо село с име Мацакур.


Това е един от най-широките портали към сърцето на Планината, от който се излива част от живителната и сила. От селото излиза асфалтов път към вододайната зона в ниската част на кутловината. Нататък продължава добре подържан черен път, по който може да се шофира дори с лек автомобил. Край пътя върви мощен електропровод до заградено имение, чийто табелки информират че е построено по европейски проект.м Сградата в центъра наподобява бъдещ ВЕЦ, а от страни е опасана с рибарници. Ограда и видеонаблюдение подсказват, че не е място за любопитни.
          Пътят върви до широко речно корито, покрито с обли камъни, но водата се е оттекла под тях. Ясно си личи, че до 1994 година когато на височина 1500м. водите на реката са „хванати“ към язовир Искър тук е имало бурна река. Сега клокочи малък поток, който едва се откроява. Коритото е обрасло с ниски борини, а след десетина години ще се превърне в гора, от коритото на реката едва ли ще остане следа.
          След тридесетинаминутно ходене от ляво се появява табелка към пътека за монастира Свети Стефан. В началото едва видима после ясно се очертава като серпентина към билото на Джуганица. Тук-там се виждат остатъци от избеляла синя маркировка и нови табелки. Изкачването отнема около половин час. Монастирът е комплекс от двуетажно общежитие с десетина стаи, скромен храм, игуменска къща и стопански постройки оградени с чамов стобор. Църквата е посветена на Свети Стефан, първият мученик за Христа, убит с камъни заради вярата. Храмът е непретенциозен отвън, но по отношение към христяните вътре си личи дълбоката вяра с която се служи

        
               На север под обителта има лековито аязмо и параклис посветен на Свети Стилян Детепазител Пафлогонойски, верен защитник на децата и мощен в молитвата пред Бога светец Детепазител.

          Спускането обратно до пътя е 15 минути. След още толкова се достига до параклиса Св. Св. Петър и Павел. Той е изграден върху малка височинка. Зад него реката оформя красиво каньонче. В долния край на теснината е изграден бент, който сякаш е арестувал реката. След параклиса пътят се спуска за да набере сили за поредната височина оставаща между пътя и реката наречена връх Градище/1031м./ От там започва дълбоко спускане към местността Езерището. По всяка вероятност преди време, когато цялата вода от водосбора се е спускала по реката тук са се образували разширения, тихи и пълни с ръба, наподобяващи езера. Сега са останали само камъните от речните дъна.

           Кутловината бавно се въздига и постепенно се стеснява, пътят често гази реката ту в ляво, ту в дясно. Цялото ми внимание бе съсредоточено в откриване на заустването на един от най-големите десни притоци на Джерман, река Перущица. Обходил съм изворите и, очаквах с гръм и трясък да се спуска тук някъде. Наложи се да обикалям за да „хвана“ коритото и. Дълбоко около метър, широко около два, поломило едри дървеса, сега едвам клокочеща бара между камънаците.
















Следва продължение   

Няма коментари:

Публикуване на коментар